Na úvodní stránku Vytisknout stránku Napište nám Mapa stránek česky slovensky spain

Brněnská 154/32
692 01 Mikulov
GSM: +420 603 218 920
velox@veloxmikulov.cz
http://www.veloxmikulov.cz

Dotace na zateplení

Centrum pasivního domu

AKTUALITY

DETAIL AKTUALITY

Národní cena za architekturu


GALERIE ZÁVODÝ MIKULOV, autor projektu Ing. arch. Štěpán Děnge, generální dodavatel stavby VELOX MIKULOV, s.r.o. získala ocenění "Národní cena za architekturu v kategorii novostavba 2012".

Grand Prix Architektů 2012Galerie Závodný Mikulov
 


OCENĚNÁ GALERIE ZÁVODNÝ V MIKULOVĚ JE POSTAVENA SYSTÉMEM VELOX
ROZHOVOR PO ČASOPIS ARCHITEKT  02 2012
S MILANEM RICHTEREM, MAJITELEM FIRMY VELOX MIKULOV,s.r.o.

Pane řediteli co říkáte ceně, která byla při letošní Grand Prix architektů udělena Galerii Závodný v Mikulově.
Mám z toho opravdu velkou radost. A nejen proto, že zde moje firma byla generálním dodavatelem. Jsem totiž
jak s investorem, panem Závodným, tak s architektem Děngem letití kamarádi, prakticky sousede a navíc jsme velcí mikulovští patrioti. Těší nás, že historický Mikulov je obohacen o významnou stavbu moderní architektury.
Pro stavbu galerie jste použili konstrukční systém Velox.  Jaké zde prokázal přednosti?
Nikdo ode mne nemůže očekávat, že bych preferoval jiný konstrukční systém nebo materiál než je Velox. Naše firma pracuje s tímto rakouským systémem již od roku 1991 kdy jsem se s ním seznámil a nadchl se pro něj. I na této stavbě se osvědčily jeho konstrukční schopnosti na sto procent. Užitím dřevocementových desek, které vytvářejí ztracené bednění, vzniká jejich vyarmováním a vylitím betonem pevná, železobetonová konstrukce, která umožňuje pracovat s velkými rozpony, převisy, oblouky. To dodává stavbařům i architektům velké možnosti, jaké jim jiné materiály nemohou nabídnout.
Z desek Velox, když se u nás v devadesátých letech objevily, se stavěly převážně rodinné domy. Ve vašem
portfoliu se objevují ale především větší stavby – budovy občanské vybavenosti, administrativní budovy
a bytové domy. Jakou v tomto segmentu má Velox výhodu?
O jeho některých vlastnostech jsem se již zmínil. My nepoužíváme tvárnice, ale konstrukční desky, které majízákladní rozměr 2000 x 500 milimetrů, desky jsou opatřeny izolantem různé tloušťky a dají se jednoduše opracovat do potřebných rozměrů a vytvářet tak  poměrně  jednoduše třeba překlady, věnce a různé atypické prvky. Jsou vyrobeny z přírodního materiálu – dřevoštěpky, pojené cementem a vodním sklem. VELOX  umožňuje nekonečnou variabilitu, staví se z něho velice rychle a vytváří ucelený systém, včetně stěn a stropů. Má výborné tepelně izolační vlastnosti, odpovídající parametrům pasivních domů. To je skvělé nejen v našich zeměpisných šířkách, ale poznali jsme to i v jižní Evropě. Máme řadu zakázek ve Španělsku, kde náš systém výrazně uspoří náklady na klimatizaci. Dostali jsme zde na stavebním veletrhu v Barceloně v roce 2005 cenu za inovaci stavebnictví Španělska. Nebo jiný příklad. V Příměticích u Znojma jsou postaveny dva naprosto totožné bytové domy – jeden je postaven systémem VELOX, druhý klasicky z pálených materiálů. Tady jdou naprosto objektivně porovnat a změřit obě technologie, náš systém zde spoří 38% nákladů na vytápění. Výborných vlastností má náš systém ovšem celou řadu – skvělé zvukově izolační parametry, skvělé testy odolnosti proti ohni. Systém eliminuje vznik tepelných mostů. Velice jednoduše se provádějí instalace všech rozvodů a má výbornou přilnavost pro vnitřní i vnější omítky.
Pochvalujete si VELOX jakoby neměl žádné negativní vlastnosti. Popište aspoň jednu.
Asi bude moje odpověď znít jako marketingový trik, ale opravdu žádnou negativní vlastnost tohoto systému nemohu uvést, dokonce ani vyšší pořizovací cenu. Ta se díky vlastnostem této technologie velice rychle investorovi vrátí. Nemá ale smysl zde vyslovovat superlativy. O systému i o naši práci se může informovat každý zájemce  na některé z našich staveb i na našich webových stránkách – www.veloxmikulov.cz. Rádi i osobně poskytneme informace a zpracujeme rozpočty nejen pro investory, ale i pro architekty, kteří by chtěli naši chnologii využít.   
 


ZOBRAZIT FOTOGRAFIIZOBRAZIT FOTOGRAFIIZOBRAZIT FOTOGRAFII
ZOBRAZIT FOTOGRAFIIZOBRAZIT FOTOGRAFIIZOBRAZIT FOTOGRAFII
ZOBRAZIT FOTOGRAFII